Avropa İttifaqı (Aİ) ABŞ tariflərinin blokun ixracına təsirini yüngülləşdirmək məqsədilə Tramp administrasiyasına potensial güzəştlər üzərində işləyir.
Teleqraf xəbər verir ki, bu barədə “Bloomberg” mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, bu həftə Vaşinqtonda keçirilən görüşlərdə Aİ rəsmilərinə Tramp administrasiyasının gələn həftə tətbiq etməyi planlaşdırdığı avtomobil və qarşılıqlı tariflərin qarşısını almaq üçün heç bir yolun olmadığı bildirilib.
Bu, Avropa Komissiyasını potensial razılaşma üçün "şərt sənədi" hazırlamağa sövq edib. Bu sənəd cəzalandırıcı ticarət tədbirləri ilə bağlı danışıqlar aparılacaq sahələri müəyyən edəcək. Bu sahələrə Aİ tariflərinin azaldılması, ABŞ ilə qarşılıqlı sərmayələrin təşviqi və müəyyən qaydaların və standartların yumşaldılması daxildir.
Qarşılıqlı tariflər Trampın ABŞ mallarına qarşı ədalətsiz vergi qoyulması və qeyri-tarif maneələri kimi qiymətləndirdiyi məsələlərə cavab olaraq hazırlanıb. Bu qeyri-tarif maneələrinə Aİ-nin əlavə dəyər vergisi (ƏDV), rəqəmsal vergilər kimi daxili tənzimləmələr və vergi yığımı üsulları daxildir.
Sözügedən şərt sənədi qarşılıqlı rüsumların tətbiq olunmasından sonra Komissiyanın ABŞ ilə danışıqlara başlamaq üçün əsas olacaq.
Bu tariflər, Aİ-dən ABŞ-yə ixrac olunan bütün və ya əksər mallara təsir edəcək. ABŞ hələ Aİ-yə tətbiq edəcəyi tarif səviyyəsini müəyyən etməyib, lakin Aİ-dəki rəsmilər 10%-dən 25%-ə qədər bir nisbət gözləyirlər. Mənbələr əlavə ediblər ki, gələcəkdəki hər hansı bir razılaşma çətin olacaq və mövcud vəziyyəti bərpa etməyəcək.