Avropanın yeraltı anbarlarda (UGS) qazın həcmi 2024-cü ilin oktyabrın sonunda istilik mövsümünün başlanmasından bu ilin aprelin 1-i tarixinə qədər olan müddətdə minimuma enib. Avropanın Qaz İnfrastrukturunun məlumatına görə, martda seleksiya göstəricisi ötən illə müqayisədə 27% çox olub. Bu, 2011-ci ildən bəri orta göstəricidən də yüksəkdir.
Teleqraf xəbər verir ki, martın 30-da Aİ ölkələrinin yeraltı qaz anbarlarından 85 milyon kubmetr qaz çıxarılıb. İstilik mövsümündə qaz ehtiyatlarının yüksək istehlak müşahidə edilib. Martda anbarlardakı ehtiyatlar 37,4 milyard kubmetrə düşüb. Beləliklə anbarların doluluq səviyyəsi 33,72% təşkil edir.
Avropanın yeraltı anbarlarından qazın çıxarılmasının sonuncu mövsümü 2024-cü il martın 31-də başa çatıb. O zaman ehtiyatlar 58,44% təşkil edirdi.
Qeyd edək ki, Avropada istilik mövsümü 2024-cü ilin oktyabın 29-da başlayıb. Ötən müddətdə ittifaq ölkələri anbarlardan 74,5 milyard kubmetrdən çox qaz çıxarıblar.