İlon Maskın “xAI” süni intellekt şirkəti sosial media platforması “X”i 33 milyard dollarlıq bir razılaşma çərçivəsində satın alıb.
Teleqraf xəbər verir ki, bu razılaşma süni intellekt şirkətinin dəyərinin əvvəllər “Twitter” kimi tanınan şirkətdəki həmtərəfdaşları ilə bölüşdürülməsinə imkan yaradır.
Bu müqavilə həm də “xAI”ın “Grok” adlı çatbotunun öyrətmə qabiliyyətinə kömək edə bilər.
Avtomobil istehsalçısı “Tesla” və “SpaceX”in də rəhbəri olan Mask “X”də paylaşımında "xAI” və “X”in gələcəyinin bir-biri ilə bağlı olduğunu qeyd edib: "Bu gün biz məlumatları, modelləri, hesablama gücünü, paylanmanı və istedadları birləşdirmək üçün rəsmi addımı atırıq."
O, bu birləşmənin "xAI”ı 80 milyard dollar, “X”i isə 33 milyard dollar (45 milyard dollardan çıxılan 12 milyard dollar borcla) dəyərində qiymətləndirdiyini bildirib.
Razılaşmanın detalları hələ tam aydın deyil. Eyni zamanda, “X”in rəhbərlərinin yeni şirkətə necə inteqrasiya olunacağı və ya tənzimləyici nəzarətin olub-olmayacağı da bəlli deyil.